top of page

מכליות מתחת לגשרים

 

באמידלה אדדג'י Bamidele Adedeji הוא נהג מכלית מלט. הוא אדם מכובד מאוד, מעם היורובה, והוא בא מכפר בשם אוגורו OGURO, במדינת אושון OSUN. הוא עובד עם אנשים מקולפים כבר 12 שנים. הוא אוסף מלט מהמפעלים בשגמו SHAGAMU ובאווקורו EWEKORO ומביא את המלט לפרויקטים השונים בעיקר בדרום מערב ניגריה.

 

זה לחלוטין נכון לקרוא לבאמידלה אדדג'י, צ'יף מכלית, כיוון שבתפקיד שלו, יש לו אחריות כבדה מאוד על חייהם של אחרים.

 

באמידלה אדדג'י אומר שמתחת להרבה גשרים בניגריה, ניתן לראות שרידים חלודים של מכליות מסוגים שונים, מכליות דלק, מים או מלט.

 

אני שואל את צ'יף אדדג'י - למה זה?

 

וכך, באמידלה אדדג'י Bamidele Adedeji מסביר לי איך בדיוק מגיעות מכליות לסוף דרכן, דווקא מתחת לגשרים או גשרונים.

 

באמידלה מספר לי שבניגריה יש חוקי תנועה מסורתיים, אשר בכפוף למציאות הקיימת, הם חוקים יותר הגיוניים מחוקי התנועה של ה OYINBO, האנשים המקולפים, בעולם.

 

אחד החוקים הללו הוא חוק זכות הקדימה. נהג שמתקרב לצומת צריך להיזהר מאוד, להסתכל קודם לצד שמאל ואחר כך לצד ימין, ואז בזהירות להיכנס לצומת, אך ורק אם לצומת לא נכנס רכב גדול או חזק  משלו. זה החוק המסורתי לגבי זכות קדימה.

 

למשל – מסביר צ'יף אדדג'י – למשאית יש זכות קדימה מול רכב פרטי. למשאית עמוסה יש זכות קדימה מול משאית ריקה. לעומת זאת, אין למשאית זכות קדימה מול רכב צבאי, בעיקר אם יש בו חיילים עם נשק.

 

בפסגת ההירארכיה הזו יש את המכליות. מכליות דלק, מכליות מים, מכליות מלט וכדומה. הן הגדולות ביותר על הכביש ולאף אחד לא כדאי להתעסק איתן.

 

כל מכלית, מנוהלת על ידי צ'יף טנקר, כמוני. בנוסף, בתא הנהג יש שני עוזרים, שנקראים בפי כול מוטור-בויז, (Motor Boys) עוזרי נהג. חשוב להבין, שהמוטור-בויז באים מאותו הכפר של הצ'יף טנקר של המכלית. הוא בוחר אותם, ולרוב הם מאותה החמולה.

 

המוטור בויז של באמידלה הם מהמשפחה, והם מעריצים אותו על היכולת שלו לשלוט במכונה הענקית ולגרום למכונה להקשיב לו. הם עושים את העבודות הפחות מכובדות, כמו לנקות את המכלית מדי פעם, או להחנות אותה, אם צריך. וגם מדי פעם, בזמן פקק לדחוף רכבים ימינה ושמאלה, כדי לפנות לצ'יף אדדג'י את הדרך.

 

צ'יף באמידלה אדדג'י לובש אגבאדה Agbada, שזה לבוש מסורתי בארץ היורובה, מאוורר מאוד, עם שרוולים רחבים, שנותן מראה של גדול-ממדים. זה חשוב מאוד, לאנשים חשובים מאוד, שהם יראו קצת יותר גדולים מהמציאות. הגודל של הצ'יף מדכא ניסיונות של אנשים שונים להתווכח עם צ'יף אדדג'י בעניינים שונים ואחרים וענייני כספים. בעיקר בענייני כספים. 

 

הגודל שלו והיותו צ'יף טאנקר, מעניקים לבאמידלה מעמד מיוחד בהירארכיה של הקהילה באוגורו ואכן באמידלה אדדג'י נחשב לדמות מכובדת ביותר, בין תושבי הכפר וסביבתו.

 

כמובן שבאמידלה נוהג את המכלית על הכביש בלי להאט, ולו במקצת. באמידלה מתגאה בעובדה שכל שאר הרכבים והנהגים, שבאים ממול למכלית שלו, מכבדים אותו ואת המכלית שלו ומאיטים את רכבם. חלקם אפילו יורדים מהכביש, כשהם רואים אותו מתקרב. עד כדי כך הם מכבדים אותו.

 

יהיה זה חוסר כבוד, שלא לומר מביך, אם צ'יף באמידלה יאלץ מסיבה זו או אחרת להאט את הנסיעה של המכלית, אך ורק שמשום שצריך להתחשב באיזה רכב קטן שבא ממול. זה מסוג הדברים שצ'יף באמידלה לא יכול להעלות על דעתו. הרכבים הקטנים חייבים לכבד את המכלית ובמיוחד לכבד את צ'יף אדדג'י, צ'יף המכליות מאוגורו.

 

ברור מן הסתם, שאף אחד מאלו שנוהגים במכוניות הקטנות, שבאות מול צ'יף באמידלה, לא יודע מי נוהג במכלית שלו, ולא שמע מעולם על צ'יף באמידלה מאוגורו. מצד שני מי רוצה לנסוע מול מכלית גדולה שלא מאיטה בכבישים הצרים הללו. בעיקר במעברים הצרים. עדיף לעצור, ולתת למכלית של צ'יף באמידלה לעבור. חוץ מזה אלו חוקי התנועה המסורתיים בארץ היורובה.

 

צ'יף באמידלה רואה בזה אות של כבוד, שמשפר את יוקרתו בעיני עצמו. הוא גם יודע ששני ה"מוטור בויז" שלו יספרו בכפר על הכבוד שהוא מקבל, וזה יגדיל את יוקרתו בעיני התושבים, וגם בעיני הצ'יף של אוגורו. 

 

עכשיו, אומר לי צ'יף באמידלה - מדי פעם, כפי שקרה לו, מגיעה ממול מכלית גדולה אחרת ולעיתים זה אפילו קורה כשמתקרבים למעבר צר, כמו למשל גשר או גשרון. חוק זכות הקדימה המסורתי לא נותן פסיקה ברורה, למצב הזה שבו שתי מכליות, באותו הגודל, נוסעות אחת מול השנייה ומתקרבות למעבר צר כמו גשר או גשרון.

 

צ'יף באמידלה מספר שיותר מאוחר הוא הבין, שבעצם המכלית השנייה גם כן מתנהלת על ידי צ'יף טנקר. וגם למכלית השנייה יש שני "מוטור בויז" מהכפר של הצ'יף שבא ממול. ושבעצם גם הצ'יף טנקר השני לא יכול להרשות לעצמו להאט את המכלית.

 

אין אופציה כזו, להאט..., מה יגידו אחר כך שני המוטור בויז בכפר, אם הוא יאט את המכלית. זו מבוכה גדולה ופגיעה עצומה במשפחתו ובמעמדו של הצ'יף, שהוא הנהג במכלית ממול.

 

וככה, שני הצ'יפים נוהגים את המכליות שלהם במהירות עצומה, כרגיל, והם לא יכולים להרשות לעצמם להאט. מי יודע מה עובר להם בראש. יש להם כמה שניות לקבל החלטה.

 

באמידלה מספר לי שבשנייה האחרונה הוא קלט שאולי הג'וג'ו JUJU לא בסביבה, והנה הוא נכנס להתנגשות ושהוא יכול לאבד בבת אחת, גם את החיים וגם את הכיבודים באוגורו, מוקדם יותר מהמתוכן.

 

אז, קצת לפני הגשר הוא היטה את ההגה לצד, כדי למנוע התנגשות במכלית שבאה ממול ובגשר. צ'יף אולהדאיו, הנהג ממול, עשה את אותו הדבר.

 

אולהדאיו לא נשאר כדי לספר את סיפורו. המכלית שלו הייתה מלאה בדלק ועלתה באש מיד. עוד הוכחה שהג'וג'ו לא היה בסביבה. או שכן היה.

 

באמידלה אדדג'י אומר לי שהוא היה מאט, אם הוא היה יודע שבמכלית שבאה ממול, יושב נהג מכלית בשם צ'יף אולהדאיו OLADAYO, מצד שני הוא שואל, למה צ'יף אולהדאיו לא האט.

 

באמידלה אדדג'י אומר לי - עכשיו אתה יודע למה יש שרידי מכליות מתחת לגשרים. אין לנהגים פחד. אאדג'י מאמין שככל שאתה יותר אינטליגנט, יש בך יותר פחד. הסכמתי אתו, ונזכרתי שאנדי גרוב, מנכ"ל אינטל העולמי, כתב ספר, רק הפראנואידים שורדים.

bottom of page