top of page

זיכרון מאיבאדאן IBADAN

 

עוד לפני שהוא נכנס למשרד שלי, כבר ברור שצ'יף באלוגון אג'אנלאקוקו Chief Balogun Ajanlakoko, שרוי במצוקה היסטרית. הוא זקוק לעזרה דחופה. בתו היפה, בת 19, קוקומו Kokumo (שפירושה ביורובה 'זו לא תמות') נעלמה לפני יומיים. הוא כבר אירגן כ 30 כלי רכב שמחפשים אותה בכל פינה, ללא הצלחה.

 

ביום ראשון בבוקר, הלכה קוקומו לשוק דוגבה Dugbe Market (את הגימל לא מבטאים) כדי לקנות קצת קסבה cassava, פלנטיין, ושבלולים, ומאז נעלמו עקבותיה.

 

זה כמובן מעורר בלגאן של ממש Wahala! קוקומו היא בתו האהובה של הצ'יף והוא בצדק מודאג ביותר, ובכלל לא בטוח שהשם שנתן לה יגן עליה.

 

כולם באיבאדאן, כולל הצ'יף, מכירים את מה שהתרחש כאן שנתיים קודם לכן. נערה בת 12 נחטפה בדיוק בשוק דוגבה (את הגימל לא מבטאים), וגם אז, החטיפה התרחשה ביום ראשון.

 

המשפחה של הנערה שנחטפה אז, חיפשה אחריה בכל מקום במשך שבועות. תוך כדי החיפוש, פגשו במקרה איזה נהג אוקדה OKADA (טוסטוס) שהצביע לכיוון יער סוקה FOREST SOKA, שליד איבאדאן.

 

כמה מקרובי הנערה נכנסו ליער סוקה וגילו מחבוא של קלטיסטים CULTISTS, שמשתמשים בחלקי אנוש לקיום טקסים חשובים. חשובים להם.

 

שבע עשרה (17) גופות, בדרגות ריקבון שונות, היו מפוזרות מסביב למחבוא. גולגולות ועצמות בכל פינה. שמונה אנשים עדיין נשמו בזמן שצוות החיפוש הגיע לשם, קשורים בשרשראות, מטושטשים פאטאפאטא PATAPATA, מבולבלים מהלם וטראומה, ומיובשים.

 

המחפשים הבינו מיד שמדובר במחבוא של קלטיסטים לצרכי פולחן, ואולי גם לצרכי הטקסים של האג'ה פופה Aje Pupa (המכשפה האדומה). בניגוד לאג'ה פונפון Aje Funfun (המכשפה הלבנה) שנחשבת למכשפה טובה, שלעולם לא פוגעת באנשים, האג'ה פופה נחשבת למכשפה מסוכנת, כיוון שיש לה את היכולות להרוג, לשתות דם ולאכול בשר חי. זו המסורת.

 

מובן שאג'ה פופה לא מקיימת את הפולחנים הללו סתם כך להנאתה. מטרת הטקסים היא כמובן לעזור לאנשים בענייני בריאות. כמו למשל, להקל את כאבם של חולים מכובדים, בעיקר זקני הקהילה. חשוב מאוד. עזרה וכבוד לזקנים, זו חובה מוסרית וערך עליון אצל היורובה, ועל מנת לדייק, בכל ניגריה. ערך חינוכי עליון.

 

תוך זמן קצר, מאות צעירים זועמים מהסביבה שוטפים את המחבוא של הקלטיסטים וסביבתו, מוציאים את זעמם על אלו שגרים בסמוך למקום, שסביר להניח שידעו מה התרחש שם. או לא.

 

הזועמים הצעירים שוחטים מספר רועי בקר משבט הפולני Fulani herdsmen, וקוצרים את הבקר שלהם כדי לאכול משהו. בנוסף, הם תופסים שניים שנמצאו בסביבה, מלבישים עליהם צמיגים משומשים ומדליקים. צדק מיידי. בטח שני קלטיסטים, או לא. בכל מקרה, צדק מיידי חייב להיעשות ולהיראות.

 

את האג'ה פופה לא מצאו. מכשפה או לא?!

 

תושבי הכפרים על אדמת היורובה, בעיקר החקלאים, מאשימים את הרועים משבט הפולני בנושאים שונים, אבל בעיקר בהרס השדות שלהם. הרועים הפולנים מובילים בקר מהצפון, מדרום מדבר הסהרה ועד לגוס. לאורך המסע הארוך, מאות קילומטרים, מובילים הרועים הפולנים את הבקר דרך שדות של חקלאים שונים והבקר הצמא והרעב מחסל יבולים כמו תירס, יאם YAM, קאסאבה ועוד. הבקר חייב הרי לאכול משהו כדי לשרוד את המסע הארוך.

 

החקלאים והחוואים כועסים מאוד, כשהם מגיעים לשדות יום אחרי שהבקר של הפולנים עבר אצלם. זהו עימות ישן נושן, בין רועים וחקלאים, שנמשך עד היום, בסביבות גן העדן, שנקרא ניגריה.

 

ובכן, למכשפות תפקיד חשוב מאוד, ולא רק בנושאי הבריאות והקלה על כאבים שונים. מדי פעם מבקשים מהמכשפות גם עזרה בנושאים אחרים.

 

לאחרונה המקומיים באזור מבוהלים אחרי שהם ראו טלוויזיה של האוייבו OYINBO המקולפים. מדברים שם על כך שכתוצאה מעליית ה 2CO באטמוספירה יהיה אסון אקלימי. הם לא יודעים מה זה CO2, אבל זה נשמע להם מפחיד מאוד.

 

זקני הכפרים בסביבה יזמו פניה לאג'ה פופה, שתנסה בעזרת הפולחנים שלה למנוע את הרס הכפרים על ידי השיטפון הגדול, כיוון שבוודאות העולם מגיע אל קיצו, בקרוב, אחרי שהקרחונים בקטבים יימסו. משבר אקלים או לא?

 

חלקם אפילו ראו באחד הערוצים של המקולפים ילדה מקולפת מאוד שמתארת במדויק איך יתרחש השיטפון הגדול ואיך יגיע השטפון לכפרים שלהם. אולי אפילו קרחונים שלמים יגיעו, משהו שהם מעולם לא ראו בארץ היורובה. אה-אה!

 

הם מאמינים שהילדה הזו היא לא פחות מאג'ה פונפון FUNFUN AJE, מכשפה טובה, שמזהירה אותם מראש מפני האסון של 'משבר האקלים' הנורא. בטוח. הרי לא סתם משדרים אותה בטלוויזיה של מקולפים.

 

צ'יף באלוגון אג'נלאקוקו מכנה את 'משבר האקלים' – 'משבר הבערות' או ,משבר הבורות, מי יודע?

 

כמובן שהאג'ה פופה תעשה כל מה שאפשר כדי לעזור לקהילה, ועומדים לרשותה טקסים מוכחים, שונים ומגוונים.

 

בחלקם האג'ה פופה נזקקת לחלקים פנימיים, בעיקר של צעירים וצעירות. במיוחד אם צריך למנוע את 'אסון האקלים' שהאג'ה פונפון המקולפת הזהירה את כולם מפניו בטלוויזיה. וואהאלה!

 

כשאחיה של הנערה בת ה 12 מגיע למחבוא של הקלטיסטים ושל האג'ה פופה, הוא מצליח לזהות את הנעליים של אחותו. זה כל מה שנשאר ממנה.

 

אז עכשיו, כשקוקומו נעלמה, כולם חוששים לגורלה ואביה, צ'יף באלוגון אג'נלאקוקו, היסטרי.

 

צ'יף באלוגון אג'נלאקוקו הוא מנהל בכיר במפעל קוקה-קולה באיבאדאן. הוא אישיות מרשימה והוא סוחב אתו  רמת אינטליגנציה גבוהה, שזה אומר, שיש לו יכולת הבנה גבוהה של המציאות מסביב, שזה מן הסתם מצרך נדיר ביותר בכלל האנושות. תמיד היה מעניין לשמוע אותו מדבר על דא והא ולפעמים גם על נושאים אחרים, ותמיד הצלחתי ללמוד ממנו משהו.

 

הפכנו לחברים מאז שהוא הופיע יום אחד במשרדי בדרך אויו Oyo Road, מול האוניברסיטה של איבאדאן, להציג את עצמו בתואנה חסרת חשיבות שאני לא זוכר.

 

הוא שאל אותי אז – מי השף הכי טוב בעולם? וענה – הרעב! הוא היה מרוצה מהתשובה שלו.

 

הצ'יף הוא יותר אוגה OGAH (אדון חשוב) מאוקנרין Okunrin (סתם אדם) ואפשר גם לומר שהוא אוגה אגבה (אדון גדול). באלוגון ביורובה, פירושו 'מצביא גדול.'

 

כדי להדגיש את מידותיו, לובש הצ'יף, אגבדה agbada שמגדיל את המפרט שלו למידות גדולות יותר. למידות גדולות יש יתרון כשצריך לנהל משא ומתן. כל משא ומתן. אני מקבל את הצעתו ללכת למסעדה בקוקודום Kokodome בלי לצייץ.

 

אנחנו יושבים בספסל האחורי של פיג'ו 404 תכלת, קופצים ומיטלטלים על פני הבורות בכבישים המשובשים של איבאדאן, מלהגים על עניינים שונים ולפעמים משנים את הנושא, כאשר הצ'יף מכוון את בולאדה Bolade, הנהג, איך להגיע לקוקודום.

 

בולאדה לא מכיר טוב את המסלול לקוקודום, וגם לא את הסמטאות של איבאדאן, לכן מדי פעם צ'יף באלוגון מכוון אותו עם - סע ישר, סע ימינה lo otun, סע שמאלה lo osi, ותיזהר! - הכול כמובן במטרה להגיע לקוקודום.

 

אנחנו מסתובבים ימינה ושמאלה כבר שעה במרכז איבאדאן ואני תוהה אם צ'יף אג'נלאקוקו יודע איך מגיעים למסעדת קוקודום, או אם בכלל יש מסעדה כזו.

 

מגיעים שוב לצומת שהיינו בה כבר שלוש פעמים, וצ'יף אג'נלאקוקו אומר לבולאדה – סע שמאלה. עכשיו בולאדה עוצר לרגע, מסתובב אחורה, ופונה לצ'יף כך – אוגה סיר SIR OGAH, האם אתה מתכוון שמאלה לצד הזה? או שמאלה לצד השני?

 

הצ'יף משנה את שיטה ההכוונה, ועובר להשתמש באצבעות.

 

מתקרבים לצומת עם רמזור ובולאדה מתלהב – תראו, תראו, תראו, כמו לונדון! באותם ימים לא היו רמזורים באיבאדאן. צ'יף באלוגון אג'נלאקוקו מעדכן שהמושל של מדינת אויו OYO החליט להביא שני רמזורים. הוא היה בלונדון בשנה שעברה, והרמזורים האלה מצאו חן בעיניו מאוד.

 

הרמזור באיבאדאן נראה כמו כל רמזור בעולם, עם אור אדום, אור ירוק ואור צהוב, שמתחלפים מדי פעם, לבד, בלי שמישהו מכבה ומדליק, וזה כמובן מופע מרהיב ביופיו. אלא שכאן באיבאדאן – אומר הצ'יף – הרמזור הוא קצת ניגרי. יש לו אור אדום, אור ירוק, אור צהוב, ושוטר כחול.

 

תפקידו של השוטר לבלבל את הנהגים. אחרת מי צריך את השוטר.

 

אני שואל את הצ'יף – אם יש רמזור, למה צריך שוטר במקום?

 

הצ'יף אומר – הנהגים באיבאדאן עדיין לא יודעים להתנהל עם הרמזור, אז בינתיים השוטר עוזר להם. הוא שוטר מאוד מנוסה.

 

כמובן שנוכחותו של השוטר מאטה במקצת את התנועה ולמעשה מייצרת גוסלו GOSLO, שזה פקק תנועה אדיר, שסותם את כל מרכז איבאדאן לשעות.

 

ואם זה לא מספיק – אומר צ'יף באלוגון – אם השוטר לא מרוצה מאחד הנהגים, אז הוא יעניש את הנהג במקום בצורה חינוכית.

 

איך השוטר מעניש את הנהג? – אני שואל את הצ'יף, והוא עונה – זה נקרא צדק מיידי IDAJO ESE. השוטר למשל מוציא לנהג את האוויר מהגלגלים, על המקום. או לפעמים, הנהג יורד ל 30 שכיבות שמיכה, בפיקוח של השוטר.

 

אני מתפלא – זה רק מגדיל את הגוסלו.

 

נכון אומר לי הצ'יף - אבל הנהגים חייבים להיענש באופן מיידי. שאר הנהגים חייבים לראות שיש צדק מיידי.

 

לכן, לחצות רמזור ניגרי כזה יכול לקחת הרבה זמן, בעיקר כשכביש ריק. כי כשהכביש ריק יש לשוטר יותר זמן לטרטר נהגים.

 

בסוף אנחנו נוחתים בקוקודום, שזו מסעדה עם מטעמים מסורתיים, נוסח היורובה, ותפריט לבנוני. המסעדה מנוהלת בבעלותם של שני לבנונים צעירים.

 

הזמנתי מרק RIRO EFO אפו רירו, שזה מרק ירקות, יורובה סטייל. המלצר שאל אם אני רוצה את המרק 'קטן' או 'גדול'. בלי להסס אמרתי 'גדול'.

 

בעקבות הרעב שהצטבר, בזמן הניסיונות להגיע לקוקודום, אני בקלות עושה החלטות בלתי צפויות.

 

וכך, אחרי כעשר דקות, מופיעה חבורת מלצרים עם "אפו רירו" גדול. לא גדול, ענק. הרבה יורובה רעבים יכולים לשבור את רעבונם עם המנה הזו. באלוגון אג'נלאקוקו אומר לי שאני איש טוב שאני מזמין "אפו רירו" לכל הנהגים שממתינים מחוץ למסעדה.

 

וגם, שכדאי לי לבדוק כמה זה בדיוק 'גדול' וכמה זה 'קטן' וככה להתאים את הציפיות שלי. ציפיות! ציפיות משפיעות על ההחלטות שלנו – הוא אומר.

 

קבל ממני עצה – הצ'יף מוסיף – אם אתה לא מרוצה מהמצב ומהמציאות תתאים את הציפיות שלך. יותר קל להתאים ציפיות מאשר לשנות את המציאות. תחשוב על זה.

 

אני מזמין דודו DODO, שעשוי מפלנטיין PLANTAIN וצ'יף באלוגון מזמין אסון ASUN, שעשוי מבשר עז.

 

הצ'יף לבוש אגבדה AGBADA מרשימה, ואני שואל אותו איפה אני יכול לקנות אגבדה כזו. הוא אומר שייקח אותי לשוק. מוצא חן בעיניך, הא? הצ'יף - אף פעם לא הסתדרתי עם האופנה של המקולפים. הכי חשוב זה ללבוש משהו נוח. אפילו את התחתונים עדיף ללבוש עם התפרים והפתקים החוצה. יותר נעים.

 

אתה יודע שאשתי בלונדון, כבר שלוש שנים, עם הבן שלי שלומד שם. לפני שנתיים ביקרתי אותם. אשתי נזפה בי כיוון שלמכנסיים שלי היו כיסים אופקיים, במקום כפי שנהוג באותו הזמן, כיסים אנכיים. הלכנו לקנות מכנסיים כמו שמקובל, עם כיסים אנכיים.

 

לפני חודש הייתי בלונדון עם המכנסיים שהיא קנתה, עם כיסים אנכיים, והיא שוב נזפה בי. היא טענה שאי אפשר ללכת יותר עם כיסים אנכיים. היום רק כיסים אופקיים.  

 

יופי הוא יחסי לזמן! – אומר לי הצ'יף.

 

אגב, המקולפים בלונדון אוהבים את הנשים שלהם רזות מאוד. הן לא ישרדו אצלנו באיבאדאן. אנחנו אוהבים אותן בריאות וגדולות. יופי הוא גם יחסי למקום – הוא אומר.

 

אתה צודק צ'יף, מושל של אחת המדינות כאן, בניגריה, היה ממנה את השרות שלו לפי הגודל שלהן. הוא נמשך לאלו שיכולות לשרוד, גם אם אין מה לאכול, במשך שנה.

 

אחת השרות שלו באה לביקור בישראל. ירדנו לים-המוות לראות את הפלא. בסביבות גובה פני הים, ראינו גמל עם רועה בדואי. הבדואי הזה מתפרנס מתיירים, שעושים סיבוב קצר על גב הגמל. מצא חן בעיני המאדאם.

 

אלו שגרים במדרונות של ים-המוות לא ישכחו לעולם את הצרחות של הגמל המסכן. רורורורורורורורורו!! הצרחה של הגמל הרעידה את כל האזור. הרועה הבדואי נכנס לטראנס של פאניקה. באלאגאן. כבוד השרה התיישבה על גב הגמל. למושל אולי אין מגבלות, אבל לגמל יש.

 

ואם זה לא מספיק, פעם רוב הנשים בהודו לבשו סארי. סארי הוא בגד הודי מסורתי עם בד שנכרך על הגוף מעל חולצה וחצאית. היריעה תלויה מהמותן, עוברת מעל כתף אחת ונכרכת אחורה. הפטנט הוא להשאיר את צדי הבטן חשופים, עם כמה שיותר כפלי שומן. ככל שיש יותר כפלי שומן כך עולה יופייה.

 

יופי הוא גם יחסי למקום. אז מה זה יופי? בכלל יש דבר כזה?

 

סוף כל סוף מגיע האוכל, הדודו והאסון ASUN. הזמנו גם צ'פמן CHAPMAN. לעת עתה.

 

צ'יף באלוגון מספר, שאבא שלו הסביר לו פעם על היחסיות של הזמן באוגבומושו OGBOMOSHO.

כשאתה עובד בשדה של הקסבה, אתה מתחיל בשעה 06:00, עובד שבע שעות, כדי לגלות שהשעה עדיין 08:00.

לעומת זאת, כשאתה עובד באיבאדאן, בחברה הקבלנית הזו, אתה מתחיל ב 06:00 ואחרי עשרים דקות, כשאתה מסתכל על השעון, אתה מגלה שהשעה כבר 08:00. הזמן הוא יחסי. תחשוב על זה.

 

אני נזכר בתבונתו המרשימה של הצ'יף מהארוחה הראשונה בקוקודום. אינטליגנציה גבוהה. מבין את החיים. מעניין. נעשינו חברים. הפכתי להיות חלק ממשפחתו. שזה כבוד גדול מאוד אצל היורובה.

 

כשהוא מופיע אצלי במשרד בבוקר ההוא, הוא בהיסטריה. קוקומו היפה והנבונה היא בתו האהובה. הוא יעשה הכול כדי לאתר אותה. אני מנדב שני רכבים לחיפוש. אי אפשר לדעת למה לצפות כשהגורל מתגלגל לידיים של קלטיסטים או האג'ה AJE או של הג'וג'ו JUJU.

 

ג'וג'ו? כמה חודשים מוקדם יותר, בקרתי את אלהג'י טולולה TOLULA ALHAJI, ידיד שלי. על דלת הכניסה היה תלוי זיין מיובש. ברור של גבר. לאישה אין זיין. או שיש.

 

אלהג'י – אני שואל אותו – מה זה תלוי לך על הכניסה?

 

אה! – אלהג'י עונה – זה נגד הג'וג'ו של אשתי. היא עושה לי באלאגאן WAHALA. שלחה לי ג'וג'ו. אני מתעורר באמצע הלילה וציפורים שחורות תוקפות אותי. אני יודע שאשתי שולחת אותם. היא נהייתה אג'ה AJE מכשפה.

 

הלכתי לאג'ה פונפון FUNFUN AJE (מכשפה לבנה טובה) והיא יעצה לי לתלות זיין מיובש על הכניסה. הג'וג'ו פוחד מזיין מיובש. לפחות זה מה שטוענת האג'ה פונפון. מאז שתליתי את הזיין, הציפורים השחורות של הג'וג'ו לא באות בלילה ואני ישן בשקט.

 

אלהג'י, לא ידעתי שאתה מאמין בג'וג'ו – אני אומר לו.

 

בשום פנים - הוא אומר – לעולם, לעולם אני לא אאמין בג'וג'ו. הם לא טובים. אני מאמין באללה.

 

האם גם אני צריך לפחד מהג'וג'ו? אני שואל את האלהג'י.

 

ובכן – הוא עונה – הג'וג'ו יכול להפחיד אותך רק אם אתה מאמין בקיומו.

 

איפה השגת זיין מיובש, אלהג'י? – בשוק דוגבה MARKET DUGBE (את הגימל לא מבטאים).

 

אז עכשיו, עם היעלמותה של קוקומו, אני מבין מההסבר של אלהג'י טולולה, איך ואיפה ניתן להשיג חלקים שונים בשוק של דוגבה.

 

למחרת, אחד המחפשים רואה צעירה מבולבלת פאטאפאטא PATAPATA, מלוכלכת, משוטטת ללא כיוון בשוק של דוגבה. אחרי מספר שאלות הוא מיד מבין שמדובר בקוקומו היפה שלנו.

 

קוקומו נמצאה אבל מתקשה לתפקד למשך שלושה ימים. ואז, כשהיא מתאוששת קצת, היא מספרת לנו מה קרה לה.

 

קוקומו הלכה לשוק של דוגבה MARKET DUGBE (בלי הגימל) לקנות קסבה CASSAVA ושבלולים גדולים. איך שהיא ירדה מהאוקדה OKADA (טוסטוס), עצר לידה רכב טויוטה היילאקס לבנה, ושלושה צעירים רצו אליה, תפסו אותה והעמיסו על הטויוטה היילאקס.

 

הם הביאו אותה לג'ונגל, לתוך היער הטרופי הסבוך. היא לא יודעת איפה זה היה. הייתה שם בקתה מבודדת ומוסתרת. הם קשרו אותה בשרשראות ברזל לאדמה. היא מעריכה שהיו שם עוד עשרים אנשים קשורים וכלואים במצבי הישרדות שונים. היא זוכרת במעומעם, איך למחרת הבחורים האלו לקחו שניים מהבקתה. נדמה לה ששמעה זעקות. בכל אופן הם לא חזרו. היא חושבת.

 

ביום השלישי הם לקחו אותה לתוך הג'ונגל, לתוך היער. למרחק לא גדול. קוקומו אומרת שלא הרגישה כלום. הלם. טראומה. הם העמידו אותה מול אישה זקנה נורא מפחידה, שנראית לגמרי אג'ה פופה PUPA AJE. (מכשפה מסוכנת).

 

האג'ה פופה סיפרה לקוקומו שהיא כאן כדי לעזור לאוגה חשוב מאוד, שהוא צ'יף באחד הכפרים. הוא סובל מכאבים וחייבים לעזור לו. האג'ה פופה שאלה את קוקומו אם היא מוכנה לעזור לצ'יף החולה. קוקומו הסכימה ללא היסוס. האג'ה פופה אומרת לה שהיא צריכה את הקיבה שלה.

 

בת כמה את? שואלת האג'ה פופה את קוקומו.

 

בת 19.

 

אה-אה! מגיבה האג'ה פופה. יש לך הוכחה?

 

למזלה של קוקומו הייתה לה פיסת נייר, כמו תעודת זהות, עם תאריך לידה.

 

האג'ה פופה זועמת על הצעירים. אמרתי לכם להביא לי ילדה בת 12 ולא אישה בת 19. אה-אה!

כמעט פגענו בה סתם. אני צריכה קיבה בת 12.

 

קחו את האישה הזו ממני, ותביאו לי בת 12.

 

אז הם לקחו את קוקומו ההמומה בטויוטה היילאקס לבנה וזרקו אותה בשוק של דוגבה, בתקווה שתמצא את דרכה חזרה למשפחה. תחת הטראומה וההלם, קוקומו לא הצליחה לתפקד, עד שאחד המחפשים גילה אותה.

 

חצי שנה אחרי שקוקומו התאוששה, היא החליטה ללמוד להיות אחות. בעיקר כדי לעזור לתושבי הכפרים הזקנים ולטפל בהם נגד כאבים, גם בלי קיבה של נערות בנות 12.

 

היא ממליצה לכולם ללכת עם תעודה מזהה שמראה את שנת הלידה. חוץ מזה, אם את בת 19, עדיף שתיראי בת 19 ולא בת 12.

 

צ'יף באלוגון אג'נלאקוקו אומר לי – אתה רואה איך השם שנתתי לה, קוקומו, (זו לא תמות) הגן עליה. הוא רואה שאני תוהה, והוא מסכם, לא צריך אינטליגנציה כדי לקדש אמונות.  

bottom of page